Sortiment

MDF Lätt/Std/Plus/Djupfräs

MDF / HDF-Board

MDF-Board Tjocklek mm Längd mm Bredd mm st/pall Vikt kg/pall
HDF Medite3,0244012202401632
HDF KZB 301, putsad, Pfleiderer3,0280021001201842
HDF Medite4,0244012201801650
HDF Pfleiderer, oputsad4,0285020701502974
HDF KZB 301, putsad, Pfleiderer5,028002100601535
HDF Medite6,0244012201201728
HDF Medite6,0305012201202160
MDF Spanolux S-Lux8,024401220901586
MDF Spanolux S-Lux8,030501220902160
MDF Spanolux S-Lux10,024401220721607
MDF KZB Plus10,028002100321336
MDF KZB TOP - Fräskvalité12,024401220751956
MDF KZB Plus12,028002100361804
MDF Spanolux S-Lux12,030501220602010
MDF KZB TOP - Fräskvalité16,024401220551913
MDF Spanolux S-Lux16,024401830361904
MDF KZB DR Djupfräs16,026552100211500
MDF Spanolux S-Lux16,030501220451900
MDF Fibrabel - Lättvikt för ytmålning, fanering, laminering19,024401220401358
MDF KZB TOP - Fräskvalité19,024401220451858
MDF Spanolux S-Lux19,024401830241506
MDF KZB DR Djupfräs19,026552100211780
MDF Spanolux S-Lux19,030501220402008
MDF KZB TOP - Fräskvalité22,024401220412014
MDF Spanolux S-Lux22,030501220321860
MDF Spanolux S-Lux25,024401220281564
MDF KZB Plus25,028002100202088
MDF Spanolux S-Lux28,024401220241481
MDF Spanolux S-Lux28,030501220241875
MDF Spanolux S-Lux30,024401220241608
MDF Spanolux S-Lux30,030501220242160
MDF Medite Premier38,024401220201675
MDF KZB Plus38,028002100121904
MDF Medite Premier40,024401220191696
MDF Kronospan44,028002150
Densitet - kan variera beroende på tjocklek
HDF: ca 860-910 kg/m3, Fibrabel ca 600 kg/m3, Premier: ca 620 kg/m3, Kronospan: ca 710 kg/m3,
KZB Plus: ca 700 kg/m3, KZB TOP/Spanolux: ca 740 kg/m3, KZB DR: ca 790-800 kg/m3.